Welcome to Miejski Dom Kultury w Myszkowie   Click to listen highlighted text! Welcome to Miejski Dom Kultury w Myszkowie

Z.F. „Jurajskie Igraszki”

07 wrz 2011

W 1990 roku, z inicjatywy „Kaskada” oraz rodziców dzieci występujących w zespole, utworzono zespół folklorystyczny „Jurajskie Igraszki”. W tym czasie zespołem kierowała Renata Surowiec. W 1994 roku nowymi choreografami zostali tancerze – soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Beata i Piotr Staniakowie. Kierownikiem i menedżerem Zespołu został Marek Lipski, a nad aranżacją i opracowaniem muzyki czuwała Grażyna Lebiecka. Jesienią 1994 roku, na III Festiwalu Zespołów Folklorystycznych województwa częstochowskiego, Zespół odniósł pierwszy poważniejszy sukces, zajmując I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych. W uznaniu zasług wojewoda częstochowski przyznał Zespołowi nagrodę w dziedzinie kultury i sztuki. Także w tym roku Zespół stał się 5. Artystyczną Drużyną Harcerską przy Komendzie Hufca ZHP w Myszkowie. Do 1999 roku Zespół był najlepszym zespołem województwa częstochowskiego. Był zapraszany dla uświetnienia wielu imprez kulturalnych. Od 1995 roku wydaje swój folder i co roku kalendarz.

Zespół liczył około 40 osób, w wieku od 10 do 18 lat, podzielonych na grupę dziecięcą i młodzieżową. Prezentował tańce i pieśni z różnych regionów Polski, między innymi: śląskie, cieszyńskie, beskidzkie, lubelskie, rzeszowskie, oraz tańce narodowe – krakowiak, polonez (kontuszowy), mazur, oberek i kujawiak. Oprócz nagród na częstochowskich przeglądach, w 1997 roku zdobył „Bursztynową Kolię Bałtyku” na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Krajów i Miast Nadbałtyckich w Elblągu. Zespół brał udział w nagraniach przed kamerami TVP Kraków, wspólnie z zespołem z Chile, TVP Gdańsk, TVP Katowice.

Od 2002 roku zespół prowadzi Katarzyna Miklas. Przez te lata zespół rozrósł się tak, że na dzień dzisiejszy liczy ok. 120 tancerzy działających w 6 różnych grupach wiekowych.

Zespół brał udział w festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, między innymi: na Ukrainie, w Szwecji, Słowacji, Czechach, Francji, Serbii, Bułgarii, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

W 2004 r. zajął II miejsce na przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Szydłowcu, a w roku 2006 dwa pierwsze miejsca, w kategorii dziecięcej i młodzieżowej, na Jurajskim Przeglądzie Folklorystycznym w Kłobucku.

Nad garderobą przez kilka lat czuwała Pani Kamila Rzepka. Natomiast kierownikiem kapeli jest Pan Wiesław Niedzielski.

Obecnie Zespół w swoim repertuarze posiada tańce narodowe: takie jak Polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak, oraz tańce regionalne: lubelskie, cieszyńskie, śląskie, beskidzkie, żywieckie, rzeszowskie oraz Polkę Słowacką.

Skip to content Click to listen highlighted text!